Moderní dějiny u mne ztratily důvěru
Dotyčnému panu učiteli jsem 4. 11. 2020 napsala e-mail:
Dobrý den.
Na webu Moderní dějiny jsem náhodou narazila na Váš článek o Oskaru Schindlerovi. Mnohý text je mi velmi dobře znám, protože vychází – mnohde doslovně – z mé knihy
GRUNTOVÁ, Jitka: Legendy a fakta o Oskaru Schindlerovi. Praha : Naše vojsko, 2002.
Nikde jsem nenašla prameny, z nichž vycházíte; dost mne udivuje, že neužíváte poznámkový aparát, jako např. Mgr. Karolína Honsová, z jejíž práce hodlám citovat, a proto jsem navštívila Váš web, abych si doplnila údaje potřebné pro citaci.
Posílám tento e-mail v kopii i Vašim kolegům z redakce. Věřím, že máte zájem, aby váš web – určený studentům a žákům – byl příkladem a vychovával i v metodice psaní historických prací.
Pokud jsem odvolání na prameny u Vaší práce přehlédla, omlouvám se a prosím o sdělení, kde jsou uvedeny. Děkuji.
V e-mailu jsem následně citovala místa, kde nebyly uvedeny prameny, a připojila můj konkrétní text (včetně pramenů, z nichž jsem čerpala), který se stal zdrojem informace pro práce M. Mahdala o Oskaru Schindlerovi.
Týž den jsem dostala odpověď:
Vážená paní Gruntová,
na základě vašeho upozornění jsem zdroj informací doplnil.
S pozdravem
Marcel Mahdal
A skutečně. Mnou „doporučený“ zdroj se u dotyčného článku objevil (http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/schindleruv-seznam/), ale pouze u citace vzpomínek pamětníka Henryka Mandela, nikoli u počtu vězněných osob (1098), u sdělení, že Schindler do „seznamu“ navrhl pouze asi 50–60 jmen, že si Marcel Goldberg po válce změnil jméno a žil na neznámém místě…
Marcel Mahdal převzal a přivlastnil si výsledky mé práce i v dalším díle, prezentaci Schindler nebo „švindler“? (http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/schindler-nebo-svindler/), kde sice u dokumentu na straně 11 uvádí jako zdroj můj web, ale na straně následující z mého webu (http://www.gruntova.cz/oskar-schindler) převzal dokument včetně doslovného znění mého odkazu na pramen [Členská karta NSDAP Oskara Schindlera. (Ministerstvo vnitra ČR, Sekce OUS, archivní a spisové služby – dnes Archiv bezpečnostních složek – Praha, sign. Z-705.]
Moje práce se stala zdrojem i pro další v uvedené prezentaci publikované informace, ovšem odkazy chybí – např. u počtu vězněných osob na str. 21 a jinde. Zdroj však M. Mahdal uvedl na straně 34 s titulkem: Pomohl přežít 1200 Židům…
- Břetislav Olšer, ostravský novinář a spisovatel, se mimo jiné zabýval Oskarem Schindlerem v knize „Izraelské osudy“
- „Odpůrcem lidumilství Schindlera je PaedDr. Mgr. Jitka Gruntová – kandidující za KSČM, jež tuto stranu zastupuje ve volených orgánech ve svém bydlišti v Březové nad Svitavou … Jeho legenda je prý spíše důsledkem vyprávění pamětníků vděčných za přežití. Jednoznačně popírá, že šlo o “hodného” Němce. Gruntová uvádí, že Schindlerův tábor v Brněnci měl největší úmrtnost ze všech pobočných táborů koncentráku Gross Rosen, pod který spadal…“
- http://olser.cz/2511/co-se-pocita-myty-kolem-schindlera-nebo-1200-lidskych-zivotu-%E2%80%A6/
Bohužel u citace ze stránky Bohuslava Olšera autor neuvedl datum citace – stránka je v současnosti nedostupná.
Na sdělení Marcela Mahdala, že na základě mého upozornění zdroj informací doplnil, jsem reagovala ráno 5. 11. e-mailem:
Dobré ráno, vážený pane kolego.
Děkuji. Než se pustím do práce, podívala jsem se na web Moderní dějiny a proběhla prezentaci Schindlerova archa. [Sic! Správně mělo být: Schindler nebo „švindler“?] Dovoluji si Vás upozornit, že snímky na str. 20 nezachycují výstavbu továrny v Brněnci, ale v Krakově (zřejmě jste to čerpal z práce R. Fikejze, kde je rovněž tato nesprávnost, a nevylučuji, že to takto prezentuje jeho pracoviště – svitavské muzeum).
Rovněž musím upozornit, že se mýlí Břetislav Olšer, z jehož textu citujete na str. 34, když o mně píše: „kandidující za KSČM, jež tuto stranu zastupuje ve volených orgánech ve svém bydlišti v Březové“ – za KSČM jsem jako osoba bez politické příslušnosti (dříve i nyní) kandidovala neúspěšně do Senátu (2000) a úspěšně do Poslanecké sněmovny (2002–2006; předkladatelka např. zákonů o kronikách obcí a „lex Beneš“ – oba přijaty). Místostarostkou obce Březová nad Svitavou jsem se stala po zvolení v roce 1998 z předposledního místa na kandidátní listině Strany zelených . Následně jsem kandidovala a byla zvolena za nezávislé sdružení… Lze ověřit na Volby.cz. (Ta citace na mne působí tak, že sledující děti si mají pomyslet: bacha, je to komunistka – což je dnes jako „třídní nepřítel“ – tak jí nevěřte.)
Přikládám vyjádření Spolku akademiků Židů – vyzývají k odborné debatě o Schindlerovi. Mimochodem s prof. Crowe [M. Mahdal se o něm zmiňuje – JG] se známe osobně a náš vztah je přátelský. Můj kamarád, ortodoxní žid, sdílí moje názory na Schindlera… Slíbila jsem spolupráci Danielu Löw-Beerovi – zakladateli Nadačního fondu Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera – nikoliv o Schindlerovi, ale o koncentračním táboře. Přátelské vztahy jsme měli s prof. Mečislavem Borákem [M. Mahdal se o něm rovněž zmiňuje – JG]. Kdo byl Schindler – to není otázka politická.
Pan Olšer o mně zveřejnil i jiné zajímavé texty – např. kdy komunistka Gruntová napíše o zločinech Gottwalda…. Na to jsem mu poslala odkaz na svůj web, kde úvodní stránka obsahuje, kterým regionem se zabývám… Pak mne Břetislav Olšer zařadil mezi ty, kterým posílal odkazy na svoje internetové noviny a začali jsme si občas vyměňovat pár slov – podotýkám přátelských. Od letošního března se odmlčel a nemám o něm žádné zprávy (ani naši společní známí)… V internetových novinách má poslední příspěvek začátkem dubna, tak nevím, co se stalo…
Tento e-mail,v jehož závěru jsem panu kolegovi Mahdalovi přála „vše dobré a především hodně sil pro zvládání současné nelehké situace“, zůstal bez odpovědi. A chyby bez oprav či uvedení na pravou míru stejně jako doplnění odkazů na mé práce v místech, kde z nich čerpal (a což jsem mu doložila v e-mailu 4. 11. 2020).
Lituji studenty, kterým se dostává výkladu historie na základě podobných článků a prezentací, lituji kantory, kteří s důvěrou přebírají zdroje a pomůcky pro výuku z webu Moderní dějiny. Vzdělávací portál pro učitele, studenty a žáky. A lituji autory, kteří na uvedený web poskytli své kvalitní práce (např. v úvodu uvedená Mgr. Karolína Honsová) v důvěře, že se jedná o web hodnověrný a seriózní. Osobně budu při eventuálním čerpání informací z tohoto webu ostražitá.
Jitka Gruntová