Názor Antonína Nešpora
Víte pane Pelci,
Leč stalo se, že jsme vystoupili ze svazu, když bývalý bratr Horešovský nepřestal tvrdit, že za Lidice mohli Horák a Stříbrný a tím podpořil původní nacistickou pomluvu gestapáka Thompsena ("Sežeru koště jestli to není on" míněno ten atentátník prohlásil), čímž bohužel zavinil to, že jsme už v takové organizaci být nadále nemohli. Josef Horák byl mým strýcem.
Vyzýváte mě a další abychom podpořili vaše snahy, slovy: "Pište své názory atd. ... týkající se boje proti nacismu. Pochvalte, ale hlavně upozorněte na překrucování historických faktů.
Protože spravuji internetový portál Občanského Spolku Lidice (www.lidice.cz) a máme relativně obsáhlý program pro podporu povědomí o Lidické apokalypse, tak mi práce s takovými lidmi, jako je pan Horešovský vůbec neschází.
Jinak samozřejmě dále spolupracujeme se šleny svazu bojovníků a ČsOL z Nového Boru a České lípy, se kterými máme společné zájmy při odporu proti pomníku nacistů v Novém Boru, nebo se letos čerstvě snažíme odstranit znovuvztyčený nacistický kříž (z roku 1944) nad Příchovicemi.
"> Stejně tak spolupracujeme už deset roků s paní Milenou Městeckou a jejími přáteli, která se hned v počátku ujala rekonstrukcí transportů smrti Lidických žen a dnes už i dalších transportů konce války. Jistě vám něco říká její publikace "Evropa v agonii pochodů smrti", nebo "Rumburská vzpoura" od Josefa Doškáře. Paní Městecká také není organizována ve svazu bojovníků, ale pracuje ve svém volném čase pro antifašistickou myšlenku.
Činnost našeho spolku ve spolupráci se spolkem pro vybudování pomníku Josefu Horákovi a Josefu Stříbrnému v Lidicích, se soustředila hlavně na vysazování dceřiných hrušní v místech, ze kterých nás tamní příznivci této myšlenky nazvané "Posel naděje", požádají. Výsadbu doprovází rovněž besedy o Lidicích ve školách a pak také kaýdoročně uspořádáme sromáždění u Památné Lidické hrušně a při té příležitosti vystavujeme umělecká díla, která nám svěřují k vystavování různí umělci.
Suma sumárum:
dceřiných hrušní od naší Památné Lidické hrušně jsme vysadili už 31 viz
besed o Lidicích se žáky i s veřejností jsme uspořádali cca 40 a výstav děl, souvisejících s památností naší Lidické hrušně jsme uspořádali celkem 19.
Do činnosti našich spolků spadá rovněž účast na pietních shromážděních k významným historickým událostem spojeným s druhým odbojem, resp. s činností lidických letců v RAF a také v britském hnutí Lidice shall Live! Rovněž tak jsme odahlili pamětní desku na rodném domě Josefa Horáka ve Hřebči při výročá jeho nedožitých stých narozenin.
Obdobně jsme navštívili Písek, kde má kenotaf společně s dalšími letci i Josef Stříbrný.
Ke stému výročí Lidických letců jsme iniciovali s předsedou spolku pro vybudování památníku J.H. a J.S. v Lidicích pan ing. Miroslavem Kalibaou odhalení základního kamene pomníku.
Bohužel se těchto akcí právě kvůli Horešovského pomluvě Horáka a Stříbrného, že mohli za Lidice, z místního svazu bojovníků nikdo nedostavil.
<p font-size:14px;"="" style="text-align: justify;"> Přesto přijeli významné osobnosti, jako je dnes už nežijící Lidická žena Miloslava Kalibová, arm. gen. v.v. Emil Boček čestný člen výboru spolku H a S, Miroslav David starosta Sokolské župy Budečské, z Ministerstva kultury se dostavil ing. Josef Praks, byl pozván také poslanec Parlamentu České republiky Mgr. Stanislav Berkovec, pan Filip Procházka z Klubu vojenské historie a Josef Doškář činovník ČSBS Nový Bor a ČsOL Česká Lípa.
Pomník jsme museli odstranit, takže nakonec šlo o jen veřejnou vzpomínku na Lidické letce k jejich nedožitým stým narozeninám.
K vaší výzvě, abychom podpořili vaše snahy jsme bohužel nenašli kloudný důvod. Opravdu nemůžeme podporovat někoho, kdo naše snažení už léta nepodporuje.
Jistě bych mohl vypsat další extempore, které jsme s panem Horešovským prožili, ale není to pro naši práci pro Lidice důležité.
Také jsem vás upozornil na překrucování historických faktů.
Jednou ale stejně pomník vybudujeme, nebo to udělají za nás naše děti.
Podívejte se například na památník dětských obětí války manželů Marie Uchytiolové a Václava Hampla, jak těžko vznikal bez podpory našich bývalých předrevolučních i porevolučních pohlavárů, a přeci jsem letos v tichosti oslavili 20. výročí jeho kompletního odhalení.
Buďte tedy zdráv a přeji vám, aby se svazu bojovníků navrátila dřívější důveryhodnost.
S pozdravem
Antonín Nešpor