Sdělení platformy „Vraťme vážnost ČSBS“
1. V dopise s názvem „Výsledky hlasování členů Ústředního výboru ČSBS per rollam místo 12. zasedání ÚV ČSBS plánované (správně česky má být plánovaného) na den 17. 3. 2020“, podepsaném jako ověřovatelem Bohuslavem Kožíškem, předsedou legislativně právní komise ÚV ČSBS, a rozeslaném členům Ústředního výboru, je v úvodní části označené „Úvodem“ nepravdivé tvrzení.
Píše se tu, že občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) připouští v nouzových případech, kdy shromáždění není usnášeníschopné, možnost rozhodování mimo shromáždění (per rollam). Uvedené sdělení není pravdivé (pečlivého čtenáře by mělo zarazit už to, že autor textu neuvádí přesný odkaz na ustanovení paragrafu občanského zákona); občanský zákoník takovou formu hlasování umožňuje pouze u společenství vlastníků jednotek (bytů), viz § 1212 občanského zákoníku. U spolku – Český svaz bojovníků za svobodu je spolek po tohoto občanského zákoníku – taková možnost ze zákona neexistuje, viz § 214 až 302 občanského zákoníku (bylo by to možné pouze tehdy, pokud by rozhodování mimo shromáždění bylo zakotveno ve stanovách spolku; v případě ČSBS tomu tak však není). Postup v takovém případě jednoznačně uvádí § 257 občanského zákoníku.
Lze tedy uzavřít, že uvedené rozhodování mimo shromáždění není v souladu se zákonem ani se Stanovami ČSBS.
2. Ve stejné části uvedeného dokumentu je další nepravdivého tvrzení: Uvádí se v něm, že při celkovém počtu hlasujících (50), kdy se 14 z nich vyslovilo pro půjčku, 5 pro zastavení části majetku a 20 pro prodej části majetku svazu (při 3 nesouhlasech a 8 zdrženích se) platí, že 39 hlasujících jako většina (při kvóru 26 hlasů) souhlasí s půjčkou, se zastavením části majetku a prodejem části majetku. Takové tvrzení není pravdivé, protože pro různé způsoby získání finančních prostředků – byly navrženy tři způsoby (půjčka, zastavení nebo prodej majetku), nikdy nehlasovala potřebná většina členů Ústředního výboru, kterých je přes 70.
Lze tedy uzavřít, že ani uvedené (protizákonné) hlasování nezmocňuje nikoho ze členů předsednictva (Jaroslava Vodičku, Emila Kulfánka, Milana Andrese) k nakládání s majetkem svazu (jeho prodeji, zastavení), ani k jakémukoli hospodářskému zavazování svazu vůči třetím osobám (půjčce).
Platforma „Vraťme vážnost ČSBS“ požaduje na ověřovateli textu br. Bohuslavu Kožíškovi vysvětlení, proč je v něm uveden nepravdivý údaj o možném postupu podle občanského zákoníku.
3. Systém per rollam, tedy mimo shromáždění, je vhodný pro zjišťování názorů; nevhodný je pro řešení důležitých problémů – zpravidla není možné věrohodně doložit výsledek hlasování; ten může být upraven podle zájmu vyhlašovatelů. Vyzýváme proto ověřovatele br. Bohuslava Kožíška, předsedu legislativně právní komise ÚV ČSBS, aby věrohodně, věcně a konkrétně jmenovitě doložil uvedená tvrzení o počtech hlasujících a o způsobu jejich hlasování.
Toto stanovisko je zveřejněno na webu platformy (https://www.vratme-vaznost-csbs.cz/clanky/sdeleni-a-stanoviska/), současně rozesláno jako informace členům ÚV ČSBS a sdělovacím prostředkům.
Signatáři platformy „Vraťme vážnost ČSBS“