Kolik má ČSBS oblastních organizací?
Pokud bych vycházela ze Seznamu členů ÚV ČSBS k 30. 3. 2019 (poslední, který členové ÚV dostali), pak z celkového počtu 76 členů ÚV ČSBS je třeba odečíst čtyři zástupce zájmových sdružení ČSBS a jednoho zástupce za OV ČSBS Kutná Hora (týž je uveden pod pořadovým číslem 28 a 29, tedy dvakrát), pak ke 30. březnu 2019 měl ČSBS 71 oblastní výbor.
V souvislosti s projednáváním Protokolu o výsledku veřejnoprávní kontroly ze dne 30. 8. 2019 provedené ministerstvem financí jsme na jednání ÚV ČSBS obdrželi tabulku Zaslání Vyúčtování OV ČSBS za r. 2019, což je seznam oblastních výborů s variabilními symboly, které jsou v uvedeném protokolu použity pro určení jednotlivých oblastních výborů ČSBS. V tomto seznamu je zapsáno pouze 69 oblastních výborů – není zde sedm oblastních organizací, jejichž zástupci jsou uvedeni v Seznamu členů ÚV ČSBS k 30. 3. 2019 – jestliže k tomuto dni oblastní výbor existoval a měl svého zástupce v ÚV, jak je možné, že tyto oblastní výbory nejsou uvedeny v přehledu o Zaslání Vyúčtování OV ČSBS za r. 2019 – jedná se o oblastní výbory Děčín, Brno-Kounicovy koleje, Prostějov, Kroměříž, Pernštejnsko a Žatec (jako jeho zástupce v ÚV ČSBS figuruje Jaroslav Vodička). Tato skutečnost může vyvolat pochybnosti – nejedná se jen o organizace „papírové“, aby jejich zástupce v ÚV posílil hlasovací počty v něčí prospěch?
Zjištění těchto nesrovnalostí mne vedlo k nahlédnutí do Protokolu o výsledku veřejnoprávní kontroly ze dne 30. 8. 2019 provedené ministerstvem financí (přikládám její Přílohu č. 1 Seznam předložených dokladů v části Vyúčtování OV ČSBS). Srovnáním s tabulkou Zaslání Vyúčtování OV ČSBS za r. 2019 jsem zjistila, že 17 oblastních výborů není ve zprávě uvedeno: Praha 3 (203), Praha 1 (211), Praha 5 (212), Praha 15 (215), Praha 22 (216), Kutná Hora (305), Mělník (306), Praha-západ (310), Rakovník (312), Plzeň-město (505), Tachov (509), Litoměřice (606), Ústí nad Labem (610), Jilemnice (712), Třebíč (810), Valašské Meziříčí (911), Jeseník (912). Není vyloučeno, že nepředložily doklady ke kontrole, protože neobdržely vůbec žádnou dotaci ze státního rozpočtu (jako např. Valašské Meziříčí, které už řadu let hospodaří pouze s vlastními finančními prostředky). Nabízí se však i domněnka, že některá z těchto organizací vlastně ve skutečnosti neexistuje, ale všechny mají své zástupce v ÚV ČSBS – jsou jimi také 1. místopředseda br. Emil Kulfánek za OV ČSBS Praha 15 (215), předseda Legislativně právní komise ČSBS Bohuslav Kožíšek za OV ČSBS Praha 22 (216). Proč se pídím po přesném počtu existujících a činnost vyvíjejících oblastních organizací? No přece proto, že každá oblastní organizace – bez ohledu na počet členů – má jednoho zástupce v ústředním výboru, který je oprávněn hlasovat.
Někoho při čtení těchto řádků napadne: Proč se nezeptáš na jednání výkonného nebo ústředního výboru? Zeptat se můžu, ale jde o to, zda bych se dočkala konkrétní a jasné odpovědi. Moje zkušenost s opakovaně kladenými dotazy (např. ohledně existence smlouvy s majitelem sbírek v Muzeu Josefov, jak byly či budou rozděleny peníze ze státní dotace mezi jednotlivé oblastní výbory atd.) při jednání výkonného či ústředního výboru vyvolaly maximálně bouři nevole od mnohých členů těchto orgánů, protože svými opakovanými a stejně nezodpovězenými dotazy a kritikou otravuji a rozbíjím svaz. Takže jako černá ovce si mohu dovolit vyjádřit svoji nespokojenost i zde. A ti, kteří bez přemýšlení a oddaně budou nadále zvedat ruku v souladu s přáním bratra předsedy, by se možná mohli aspoň zajímat: Kolik má náš svaz oblastních organizací? Jestliže 78, jak plyne z usnesení posledního zasedání ÚV ČSBS, tak které to jsou a kolik mají členů? Proběhly ve všech oblastních organizacích volební konference – nebo se jejich předsedou a současně zástupcem v ÚV ČSBS stal někdo jen tak, že si přišel pro klíč od kanceláře a přebrat pokladnu – jako v Chrudimi? Proč z organizace Pernštejnsko, která zanikla přestoupením členů do organizace chrudimské, bude jeden delegát na sjezd v příštím roce a uvádí se u ní počet 18 členů (viz Návrh počtu delegátů XI. sjezdu ČSBS v červnu 2021. Příloha č. 2 ke Směrnici pro konání volebních konferencí oblastních organizací a Sdružení ČSBS v r. 2020)? Proč nedostávají všechny oblastní organizace poměrnou část finančních prostředků ze státní dotace? Proč organizace, která pochybila (byť v nevelké částce) při čerpání dotace ze státního rozpočtu, dostala v loňském roce novou dotaci 20 000 Kč, a jiná, která měla ministerstvem financí kontrolované vyúčtování bezchybné, 8 000 Kč? Proč nemusí všechny organizace předkládat v řádném termínu statistická hlášení a účetní doklady? … Ne, nepotřebují to vědět. Ptát se, znamená rozbíjet svaz.
Tož ať vám všem, sestry a bratři, aspoň slouží zdraví.
Jitka Gruntová