Poznámky k 11. řádnému zasedání ÚV ČSBS (19. 11. 2019)
11. řádné zasedání ÚV ČSBS bude projednávat návrh rozpočtu na rok 2020. Byť není zaručeno, že ČSBS státní dotaci dostane (navrženo je 6 300 000 Kč), návrh s ní počítá – není však připravena varianta, jak by se hospodařilo při dotaci nulové.
Státní dotace může pokrývat 85 % nákladů, zbývajících 15 % musíme hradit z vlastních zdrojů – z toho činí 10 % členské příspěvky a 5 % příjem za pronájmy. Z pronájmů by se měl také hradit provoz Muzea Josefov (v návrhu není uvedeno v jaké výši), které prezentuje sbírky soukromého majitele a na náklady spojené s činností muzea tedy nelze použít státní dotaci. Příspěvky pro Památník Kounicovy koleje a Památník Pečkárna přitom v rozpočtu vůbec zahrnuty nejsou, i když je ČSBS provozuje. S tím samozřejmě nemohu souhlasit.
Návrh dotace na činnost oblastních výborů ve mně vzbuzuje velmi smíšené pocity, když ústřední výbor není informován, jakým způsobem byla mezi oblastní organizace rozdělena státní dotace na rok 2019. Některé oblastní organizace údajně ani dotaci neobdržely. Přitom dosavadní sponzoři (obce, kraje) od spolupráce s oblastními organizacemi ČSBS mnohde ustupují, takže se finanční situace některých oblastních organizací stává složitou a sponzory se stávají jejich funkcionáři (hradí telefon, internet, kancelářské potřeby, kytice při pietních aktech, cestovné).
Domnívám se, že návrh rozpočtu na rok 2020 by se měl projednávat, až bude jasné, zda a v jaké výši ČSBS dotaci dostane. Členům ÚV ČSBS by pak měl být předložen v písemné formě rozpracovaný do konkrétních a věcných položek ve výdajové části a k jeho schvální by mělo být svoláno mimořádné zasedání ÚV ČSBS.
PaedDr. Jitka Gruntová,
předsedkyně OV ČSBS Svitavy
a členka Ústředního výboru ČSBS
Součástí pozvánky na 11. řádné zasedání ÚV ČSBS, a tedy součástí tohoto jednání ústředního výboru svazu, je i návrh na rozpočet svazu na rok 2020. Jde o prostředky, jež by měl svaz obdržet ze státního rozpočtu, tedy jde o prostředky veřejné, o nichž je možné a nutné vést veřejnou diskuzi. Protože jde o prostředky veřejné, je nezbytné o jejich užití též veřejně informovat.
Státní dotace, vyplácí Ministerstvo financí (MF) ČR, na rok 2020 by měla být, tak jako v minulých letech, ve výši 6 300 000 Kč (6,3 mil. Kč).
Je nutné připomenout, jaké bylo rozdělení dotace ze státního rozpočtu v minulých letech:
2017: Pod označením „Náklady ÚV ČSBS“ (to je předsednictvo a desítka zaměstnanců; členové ústředního výboru, mimopražští, vyčerpají za tři zasedání v roce pár desítek tisíc na cestovném a třikrát sodovku a kávu) tedy jde o náklady vedení svazu, byla uvedena částka, která znamenala, že se tam spotřebovalo z uvedené dotace MF přes 57 %; na činnost oblastních výborů – přitom činnost svazu spočívá právě v oblastech − šlo z centra mírně přes 19 % z dotace MF ČR.
2018: „Náklady ÚV ČSBS“ (vysvětlení viz výše) v tomto roce v porovnání s dotací z MF ČR činily v procentním vyjádření přes 94 %, v poměru ke všem příjmům svazu pak 62 %; na činnost oblastních výborů to bylo 30 % z dotace MF ČR, v poměru ke všem příjmům svazu to bylo 20 %.
Návrh na rok 2020: V návrhu rozpočtu na rok 2020 počítá vedení s transferem 19 % z plánované dotace z MF ČR pro oblastní výbory, tedy 1,2 mil. Kč; při sedmi desítkách oblastních organizací to znamená v průměru na jeden každý asi 17 000 Kč na rok.
Neprůhledný je plánovaný náklad na „platy zaměstnanců“ ve výši 30 % z dotace, tedy 1,9 mil. Kč za rok. Zcela zarážející je položka „vozidlo ÚV“ – 5 % z dotace MF, což by činilo 315 000 Kč ročně, čili více než 26 tisíc korun měsíčně; nemám přesné informace o vozovém parku, ústřední výbor takové informace nikdy neměl, jako podnikatel jsem vystřídal téměř desítku vozidel se vstupními cenami kolem půl druhého milionu korun, takže vím, že za pohonné hmoty, mazadla a servis takovou částku měsíčně utratit nelze ani při denním ježdění po republice, a nelze ji utratit ani v případě, že auto je na leasing – leda, že by vedení mělo na leasing Rolls-Royce.
Nepochopitelné je, že na „Výdaje na čs. pol. vězně z 2. sv. války“ vedení neplánuje ani korunu.
A tak si dovolím tvrdit, že uvažované rozdělení státní dotace není adekvátní k tomu, jaké úkoly má svaz, podle stanov, plnit.
PhDr. Vladimír Pelc,
předseda OV ČSBS Benešov
a člen ÚV ČSBS